6 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
DomůZajímavostiVytvořte si vlastní mechový svět

Vytvořte si vlastní mechový svět

Date:

Nenechte si ujít

Liška

Polární lišky jsou přizpůsobené životu v extrémně náročných podmínkách,...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...

Co je zdravotní matrace

Zdravotní matrace jsou speciální druhy matrací navržené s ohledem...

Co dělat, když vás kolegové v práci pomlouvají

Každý kolektiv je do jisté míry semeništěm pomluv a spiknutí – taková je...
- Komerční sdělení -časopis

Má vůni lesa, roste i tam, kde je nedostatek světla a jediné, co k životu potřebuje, je dostatek vláhy.

Když se na něj zadíváte, překvapí vás pod drobnohledem svou skrytou krásou, která chvílemi připomíná jehličnaté lesy, jindy zas prehistorickou přesličkovou džungli či sametový kobereček.

Různorodost mechu je natolik pestrá, že se vyplatí seznámit se s ním při kreativním zahrádkářství.

Vše naleznete v přírodě
Ve stínu lesa s mělkou zeminou, zpod níž vyčuhují ostré skály podloží, je obvykle ráj zelených koberců. Snaží se do sebe nasát každou kapičku vody a pohltit zbytky světla, které se prodraly přes koruny stromů až dolů, úplně k zemi. Když se horké léto překlene do vlhkého podzimu, zastihnete je v plné kráse.

Kterékoli z nich vám ukouzlí, všechny jsou pro vybudování mechového světa jsouce. S citem je srolujte ze země a prohlédněte si jejich rub. Ty, které vyrostly na vrstvičce chudé zeminy a kameniva, jsou vhodné pro lepení na skály. Další, které vytvořily vzdušný, řídký povlak na směsi doutnajícího listí, jehličí a větviček, poslouží jako houba pro vytvoření skryté zásoby vody. Opatrně je vložte do fóliového sáčku a rozhlížejte se dále.

Chudá směs namísto malty
Tam, kde se lesní zvážnice zařezávají do terénu, často se objevují vrstvy chudých jílů, které se na zahradní zeminu jen nemálo ponášejí. Bývají bílé, nažloutlé is nádechem rzi. Všechny mají však cosi společného. Pokud se smáčejí vodou, změní se na kluzké bahno, které se lepí do vzorku podešví turistické obuvi.

Jsou silně lepivé a to se nám bude hodit. Hůlkou si vyšťouchejte trochu jílu do sáčku. Stačí tolik, co se vejde do prázdné plechovičky. Kdysi byla jáma s takovým jílem za každou vesnicí. Mistři svého řemesla z ní zdili kamna.

Kámen plný vzduchu
Tam, kde po skalištích dravé potůčky stékají na okraji lesa do řeky, najdete obvykle kamennou zeď, která je jiná než cokoli, co znáte. Vodní kámen tam navěky obalil listy, jehličí, větvičky mechy a jiné zbytky rostlin, které v průběhu let vytvořily silnou pórovitou vrstvu. Je jako sopečná pemza, ledaže tuto vytvořila na mrtvých tělech rostlin voda z potůčku. Zatímco mech a jíl jste nasbírali bez výbavy, tady se bez sekáče a kladívka neobejdete.

Téměř jako křída nasává vodu do malých bublinek vzduchu a dokáže ji udržet v sobě po dlouhou dobu. Je ideální zásobárnou vlhkosti, která je pro přežití mechů klíčová. Pokud marně hledáte místa, kde byste si takové skalisko pořídili, zkusit to můžete v zahrádkářské prodejně. Prodávají je v různých velikostech pod názvem tufa.

Aranžmá pro radost
Abyste vytvořili překrásný mechový svět, nepotřebujete mnoho dovedností ani estetického cítění. Jednoduše se posaďte před hrnkovovou misku, umístěte do ní jednu či dvě tufové skály a obracejte je, dokud pevně nesedí a nevypadají ke světu.

Vezměte do rukou nůžky a začněte z mechových polštářů vystřihovat tvary, kterými lze vyplnit volný prostor v misce či obalit jimi části skal. Vyplatí se experimentovat s různými druhy mechu a ukládat je tak, aby trochu kontrastovaly. Rozcuchané s hladkými, nízké s vysokými.

Teď už zbývá jen v plechovičce rozmíchat jíl s vodou na hustou kaši a vyrobit si z něj maltu pro lepení. Není lepší hmoty, která ukotví mechový polštář na pórovitém podkladu. Posouvejte, namáčejte, tvarujte a překládejte, dokud neucítíte radost z dobře vykonané práce.

A pokud kdesi zůstane malý semenáček smrku nebo několik srdíčkových trojlístků šťávele, ponechte je osudu.

Dopřejte mu vodu
Pokud je mechový svět hotov, je třeba ho pořádně zalít. Budete překvapeni, kolik vody se vám podaří do misky nalít a kolik se jí vsákne do porézní skály a mechového koberce. Taková zásoba vystačí přibližně na týden, stačí ji jen pravidelně obnovovat.

Praktický je také malý postřikovač na rosení, který budete mít s odstátou vodou vždy připraven na místě. Vždy, když se budete kochat svým dílkem, najdete si minutku také na jeho orosení. Výhodou je, že mechu nebude překážet, ani když vás odvolají na měsíční služební cestu nebo se odeberete kdesi na dlouhou dovolenou či expedici. Jednoduše jej vložíte do igelitového sáčku, nafouknete vzduchem a vrch svážete provázkem. Vznikne tak uzavřený ekosystém, ze kterého se voda netratí.

Do koupelny i do chodby
Mechový svět nemusí čuchat pouze na konferenčním stolku obývacího pokoje či ve stinném koutě vašeho pracovního stolu. Bude prosperovat také v koupelně s malým oknem či na tmavém schodišti, nebo chodbě. Jediným vaším úkolem bude dopřát mu vždy dostatek vody.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek