2.1 C
Brno
Pátek, 26 dubna, 2024
DomůZajímavostiTrávě musíte pomoci růst

Trávě musíte pomoci růst

Date:

Nenechte si ujít

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Domácí karaoke na večírku, ano, nebo ne?

Karaoke může být skvělá zábava. Pečlivě ale musíte jeho...

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Liška

Polární lišky jsou přizpůsobené životu v extrémně náročných podmínkách,...
- Komerční sdělení -časopis

Toužíte po měkoučkém zeleném koberci, který by zdobil váš dvůr, ale nedaří se vám? Přečtěte si naše rady a možná zjistíte, kde děláte chyby.

Všechno, co byste měli vědět o trávníku
Pokud se vám nedaří vypěstovat dokonalý anglický trávník, není to jen tím, že jste si koupili levnou směs osiva ze supermarketu a vaše sekačka nepatří mezi nejlepší. Na vině je odlišné klima Slovenska. Chcete-li se přiblížit k dokonalosti, počítejte s vyššími náklady a časovou náročností.

Trávy jsou odpovědí přírody na poptávku živočichů po rostlinné obživě. Rychle rostou, rozmnožují se silným odnožováním trsů, daří se jim ve všech klimatických pásmech a rychle se regenerují. Jelikož měkký zelený koberec je atraktivnější než střapatá žlutá savana, pěstování vyžaduje pozornost a taktiku.

Různé směsi osiv obsahují jiné složení travních druhů, aby vyhověly vkusu spotřebitele.

Ozdobný trávník zátěž nesnese
Za nejatraktivnější se považují sytě zelené svěží porosty, které svojí hustotou a uniformitou připomínají koberce. Daří se jim v mírném klimatickém pásmu s teplými zimami a dostatkem vlhkosti během celoroční sezóny. Pro tento účel osiváří šlechtí několik druhů kostřavy a psinku.

Mají tenké listy a tvoří nízké, jemné trsy. Jejich atraktivní vzhled ovšem kontrastuje s jejich slabou odolností vůči poškození. Velmi špatně se regenerují při zašlapání do země a při sečení vyžadují precizní a ostrý řez.

Pro ozdobný trávník je typický pomalý růst, který je však třeba regulovat sečením ve 3 až 4-denním intervalu, aby lístky zůstávaly tenké a svěží. Výška porostu je jen zřídka vyšší než 3 centimetry, k údržbě je však třeba vřetenovou sekačku s čistým řezem. Jak psinek, tak kostřava jsou citlivé na nedostatek vláhy, takže závlahový systém je téměř nezbytností. Jelikož tyto jemné traviny jsou citlivé na zanedbání péče, počítejte s časem potřebným pro pravidelné ošetřování.

Silný porost pro užitek
Pro užitkové trávníky je typická silná regenerace, která souvisí s intenzivním růstem travin. Kromě lístků mají silná stébla, která odolávají poškození. Proto jsou užitkové trávníky vyšší než ozdobné. Typickými travinami je mátonoh, lipnice a timotejka, které naleznete v mnoha travnatých směsích na trhu.

Výhodou je, že krátkodobé výpadky v údržbě či nedostatek vody nemají tak devastující následky, jako u ozdobných trávníků. Počítejte však s pravidelným sečením v týdenním intervalu. Od kvality sečení se odvíjí vzhled trávníku. Čím preciznější budete, tím celistvějšího vzhledu lze dosáhnout.

Užitkové trávníky mají natolik silnou regeneraci, že dokáží odolat zátěží na sportovištích, vycházkových loukách či dětských hřištích.

Směsi osiv jsou kompromisem
Každá travnatá směs je pro spotřebitele jistým kompromisem. Osiváři kombinují různé kultivary a odrůdy trav tak, aby ani při poškození plocha trávníku nezůstala prázdná. Ne vždy si však můžete být jisti, že travní směs, kterou jste si zvolili, bude pro vás ideální. Osiva pocházejí z různých koutů světa a ne všem se u nás bude dařit.

Renomovaná zahradnická firma je větší jistotou než supermarket. Při výběru byste si měli důkladně přečíst popis směsi, aby zapasovala do podmínek, které jí umíte poskytnout. Zatímco některá nesnese ani malé zastínění či zátěž, jiná je částečně odolná vůči zvýšené vlhkosti či do méně propustné půdy. Názvy jako parková, golfová, hřišťová či jiná směs pouze v hrubých rysech naznačí, kolik péče vyžadují. Všimněte si procentuálního zastoupení travin, poohlédněte se s botanickým atlasem ve svém okolí a budete vědět, zda se přibližujete ke správnému výběru. Žádná travní směs však nebude prosperovat v zavlhčeném stínu v nepropustné zemině. Ani kdyby stála trojnásobek té obyčejné.

Bohužel z obalu se jen zřídka dozvíte, kde byly jednotlivé složky osiva vypěstovány a tak se může stát, že si koupíte travní směs přizpůsobenou teplejšímu, chladnějšímu či vlhčímu klimatu, jaké můžete trávníku nabídnout. Je to tak trochu loterie.

Kolik stroje travní směsi?
Bez ohledu na zvolenou travnatou směs platí pravidlo, že jeden kilogram vám vystačí na důsledné osít přibližně 30 čtverečních metrů pozemku s tím, že pro případné dosévání po přezimování byste si měli odložit 10procentní rezervu osiva.

U malospotřebitelských balení počítejte s průměrnou cenou 6 eur za kilogram travní směsi, za kvalitu a speciální směsi do specifických podmínek zaplatíte i dvojnásobek. Aby travní směsi vypadaly levněji, není výjimečné, pokud na obalu najdete informaci o tom, že vám kilogram směsi vystačí na 50 či 60 čtverečních metrů pozemku. Chcete-li kvalitní a hustý porost, řiďte se pravidlem třicítky.

Založení trávníku je investicí
Trávník je dlouholetým porostem, pro který je třeba připravit stanoviště tak, aby bylo z dlouhodobého hlediska vyhovující pro vámi zvolenou travní směs. Nenechte se oklamat tím, že hotový trávník lze narolovat na jakýkoli podklad a že granulované hnojivo s vodou je jediné, co k životu potřebuje.

Aby vypadal v příštích letech stejně dobře jako v prvním roce, je třeba připravit půdu.

Traviny vyžadují stanoviště s celodenním slunečním svitem, s půdou propracovanou do hloubky 20 až 30 centimetrů. Zemina musí být propustná, nesmí být přemokřená a musí mít dostatečnou zásobu živin pro několikaleté vyživování travnatého koberce. S přípravou pozemku je proto třeba začít s předstihem.

Při hlubokém přerývání odstraňte skály, stavební suť a zhodnoťte kvalitu půdy. Pokud je přitěžká, odlehčete ji štědrou dávkou písku. Pokud je písečná, bez návazku ornice bude jen ztěžka dokázat udržet živiny. Štědrá dávka organického kompostu vylepší humusem strukturu zeminy. Myslete na to, že zemina bude léta uvězněna pod travnatou kočinou a vy nebudete mít žádnou šanci vylepšit ji.

Důležité je nechat pozemek ulehnout a provést jeho úpravy tak, aby byl jemně vyspádován pro odvod srážkové vody. Hladký povrch je důležitý pro bezproblémové sečení, jemný sklon zabrání tomu, aby se při velkých srážkách tvořily louže. Zamokřenou půdu je třeba odvodnit, na pozemku pro okrasný trávník je vhodné nainstalovat závlahový systém.

Hotový trávník šetří čas
Je pouze na vás, jestli se rozhodnete pro založení trávníku osetím připravené plochy, nebo požádáte specializovanou firmu o narolování předpěstovaného travnatého koberce. V obou případech je důležité precizní zalévání a kropení až do doby, než porost začne růst a nedosáhne výšky 10 centimetrů.

Tehdy přichází na řadu první sečení. Lehkosti ruční kosy se při prvním zkracování nic nevyrovná. Dokonalé ostří je šetrné k mladým rostlinkám a zabrání tomu, aby se porost uvolňoval z půdy. Pokud spoléháte na mechanizaci, sekačka musí mít dokonale ostré nože, aby se rostlinky z vlhké země neuvolnily.

Bez dobré sekačky to nepůjde
Při zakládání trávníku si naložte na ramena jen tolik práce, kolik zvládnete bez větších starostí. Nespoléhejte se na to, že všechno budete mít pod kontrolou díky chemii a mechanizaci. Pokud máte chuť na velké zelené sousto, zkuste si dohotnout smluvního zahradníka.

Bez vřetenové sekačky se neobejdete, pokud chcete vypěstovat dokonalý odezební trávník. Využívá spirálové nože k tomu, aby zajistila precizní střih jemným travin. Užitnému trávníku svědčí rotační sekačka, která využívá pro řezání rotační nůž. Ten může nařezanou hmotu i mulčovat. Strunová sekačka je pro údržbu nevhodná. Jedná se pouze o pomocníka pro udržování nedostupných okrajů tam, kde chybí zkušenost s používáním tradiční kosy či srpu.

Na malou plochu o výměře do 400 čtverečních metrů je vhodná sekačka s elektrickým pohonem s výkonem motoru do 1200 wattů. Je tichá, se záběrem 30 až 35 centimetrů, a pokud se naučíte přemísťovat trpělivě přívodní kabel, budete mít vše pod kontrolou. Takovou sekačku koupíte v ceně do 100 eur.

U pozemku o výměře do 900 čtverečních metrů potřebujete sekačku se záběrem 38 až 46 centimetrů. Zda se rozhodnete pro 1500-wattový elektromotor, nebo benzínový pohon s výkonem od 3,5 do 5 HP, vždy byste se měli při výměře zaměřit na komfort při obsluze. Pravidelné sečení se může stát přítěží. Za elektrickou sekačku zaplatíte do 180 eur, za benzinovou přibližně dvě stovky.

Při výměře do 1500 čtverečních metrů je výhodné, má-li sekačka pohon kol a 48 až 53centimetrový záběr. Benzínový motor je předností, neboť při takové výměře je již velmi nepohodlné manipulovat s přívodním kabelem, abyste zamezili jeho poškození. Velký sběrný koš a komfort obsluhy jsou na prvním místě stejně jako bezpečnost. Kvalitní pevné šasi z kovu by mělo být samozřejmostí. Počítejte s investicí do 350 eur.

Pro větší plochy jsou v nabídce profesionální rotační sekačky, ale také zahradní traktory. Jejich cena začíná na hranici 1000 eur.

Nejlevnějším hnojivem je kompostový čaj
I dobře připravená půda pro trávník časem ztrácí zásobu živin, které je třeba doplnit. Na výběr máte granuláty organických hnojiv, průmyslová hnojiva a kompostový čaj, který si můžete připravit sami. Potřeba hnojení trávníku spočívá v jeho nepřirozenosti. Během vegetace mu při sečení odebíráte živou hmotu, která by se v přírodě koloběhem vrátila zpět do půdy.

Organická hnojiva mají moderní obchodní podobu ve formě granulátu. Jedná se o pelety lisované z podestýlek chovu drůbeže nebo hnoje, jejichž výhodou je snadné zapracování do travnatého koberce. Zatímco kompost nebo hnůj byste jen s obtížemi dopravili přes hustý porost ke kořenům, s granulátem to jde jednodušší. Cena tohoto hnojiva je ovšem nepoměrně vysoká k použité surovině.

Průmyslová hnojiva mají výhodu v tom, že je lze v průběhu roku střídat tak, abyste podpořili intenzivní růst trávníku nebo jeho zpevnění. Zatímco letní dusíkatá hnojiva podporují růst, ty s vysokým podílem draslíku a fosforu podporují zrání tkání před zazimováním. Mnohá hnojiva jsou upravena tak, aby byla uvolňována postupně a není výjimečná, pokud je výrobce kombinuje s herbicidy či kondicionéry. Z trávníkových hnojiv se stal obchod protkaný silným marketingem. V nabídce jsou krabice slibující zázraky, aniž by se spotřebitel snažil pochopit, jaké živiny jeho trávník potřebuje a v jakém množství.

Skvělým letním hnojivem je kompostový čaj, který si můžete vyrobit doma. Stačí, když v sudu pro sběr dešťové vody uděláte výluh z vyzrálého kompostu a použijete jej na zálivku.

Po hnojivech byste měli sáhnout pouze tehdy, máte-li zcela jasno v tom, jaké jsou nároky vašeho porostu na ně a v jakém stavu je půda. Každé nadměrné dávkování způsobuje znehodnocení zeminy a vod, které s sebou výluh odnášejí.

I trávník potřebuje lékaře
Souvislá travnatá plocha je nepřirozeným prostředím, ve kterém lidská péče řeší problémy, se kterými si porost poradit neumí. Pokud se naučíte včas odchytit signály, nemoci vyléčíte dříve, než přerostou do velkých rozměrů.

Pokud tráva začíná v malých ložiscích žloutnout, je to příznak nedostatku dusíku v půdě. S jeho úbytkem se skvrny zvětšují a spojují se do velkých ploch. Provzdušněte trávník a dodejte ji živiny letním hnojivem se zvýšeným podílem dusíku. Bohatá zálivka dostane živiny ke kořenům.

Tmavě oranžové fleky, uprostřed kterých porost postupně odumírá jsou příznakem nevyrovnané výživy. Živinám blokuje přístup ke kořenům silná vrstva plsti z odumřelých částí rostlin. Pokud provzdušnění a dosev mrtvých ložisek problém neodstraní, zkuste postřik přípravkem s obsahem síry.

Bílé povlaky na listech trávy se objeví na trávnících rostoucích ve stínu, v příliš vlhké a těžké půdě. Jedná se o houbovité onemocnění, které lze vyřešit postřikem fungicidem. V jarních měsících se na přezimovních trávnících objevují lysiny pokryté bílo-růžovým povlakem. Příčinou je špatné zazimování přehnojeného trávníku, lékem je opět fungicid.

Mech vás upozorní na kombinaci nevhodného druhu travní směsi a půdy. Pokud je zemina zamokřená pro špatnou propustnost nebo sklon, odlehčete ji pískem, a přisejte některé druhy trav, které zvýšené vlhkosti odolávají. Nejdostupnější je lipnice.

Boj s krtkem či vodním kouscem je nerovný, protože každý z nich je přesvědčen, že právě u vás se mu bude líbit nejvíce. Neustálého srovnávání zeminy a dosévání travní směsi se lze zbavit pouze prevencí. Pokud pod trávník před jeho položením či vysetím ukotvíte ochranné sítě, živí návštěvníci to budou mít těžší. Na chemické či elektronické odpuzovače se příliš nespoléhejte.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek
Předchozí článek
Další článek