14.9 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024
DomůRodinaSouboje maminek

Souboje maminek

Date:

Nenechte si ujít

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Domácí karaoke na večírku, ano, nebo ne?

Karaoke může být skvělá zábava. Pečlivě ale musíte jeho...

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Liška

Polární lišky jsou přizpůsobené životu v extrémně náročných podmínkách,...
- Komerční sdělení -časopis

Na dětských hřištích se odehrávají různé války. Tu nejtvrdší bojovou linii však naleznete v táboře rodičů dohlížejících na své ratolesti. V bitvě o supermamu jsou povoleny zbraně nejtvrdšího kalibru.

Městský park, příjemné slunečné odpoledne, džavot dětí. Dvě ženy se nesměle pouštějí do nezávazné debaty. „Dívám, že vaše dcerka už krásné džavoce. Zkoušíte i cizí jazyky?“ ptá se první.

„Zatím ví jen pět slovíček španělsky,“ odpoví druhá. „Vydržte, za chvíli bude možná mluvit jako naše Hanka. Má jen tři roky a ovládá tři světové jazyky včetně mandarínské čínštiny,“ odpovídá paní, která aspiruje na titul supermamy.

Scénka pochází z animovaného videa, které před časem obletělo celý svět. Pokud jste rodičem malého dítěte, něco podobného jste zřejmě zažili i na vlastní kůži. Mateřská rivalita se stala natolik rozšířeným fenoménem, že v anglicky mluvících zemích získala speciální pojmenování – mompetition.

S rodiči, kteří mají pocit, že jejich potomek má výjimečný talent, se často potýká i dětská psycholožka Mária Tóthová-Šimčáková. „Většinou jim obligátně odvětím – no a co? I moje dítě má na leccos nadání,“ říká. „Každý člověk je jedinečný a nikdo se nevyvíjí podle jednotné šablony. Je jen přirozené, že některé věci jdou dětem lépe, v jiných jsou zase pomalejší.“

Plenky místo kariéry
Naše babičky to měly o něco jednodušší. Své dítě porodili kdesi na poli, nakrmili, přičlenili ke zbývajícím devíti sourozencům a vrátili se k okopávání brambor. Jejich role byla přesně vymezena, byly matkami a věděli jasně, co se od nich očekává.

Dnešním ženám komplikují život mediální obrazy dokonalých maminek s perfektními domácnostmi, ale také nepřeberné množství často protiřečivých výchovných přístupů. Netřeba se proto divit, že jsou pod tlakem.

„Mateřské povinnosti získaly v žebříčku nejstresovějších povolání na světě sedmé místo hned za lékaři, vojáky nebo leteckými dispečery. Péče o dítě vyžaduje obrovskou zodpovědnost spojenou s psychickým a fyzickým vypětím, které trvá 24 hodin denně. Je jen přirozené, že se chtějí matky pochlubit se svými úspěchy a podělit se o zkušenosti. Nic by se však nemělo přehánět,“ říká Mária Tóthová-Šimčáková.

Podle americké psychoterapeutky a autorky výchovných příruček Stacy Kaiser se za přehnanou rivalitou může skrývat i vnitřní nejistota matky, která není zvyklá, že se její svět najednou točí výlučně kolem dítěte. Někdejší pracovní ambice a zájmy tedy přesměruje na rodičovství a výchovu, které vykonává stejně cílevědomě jako kdysi svou profesi.

Zakódované odkazy
Dokonalé matky využívají internetová rodičovská fóra a sociální sítě. Stačí zveřejnit inzerát nabízející dětskou chůdku a diskuse se zaplní plamennými projevy o její škodlivosti pro zdravý vývoj dítěte.

Na sociálních sítích jsou zase oblíbené nevinně znějící statusy, jako například: „Petrík měl dnes náročný den – nejspíše cyklistický výletík, mňamková biojehněcinka s celerovým pyré na oběd, večer příjemná vernisáž. Kdo se přidá příště?“

Podprahový odkaz je jasný: 1.) Jsem aktivní, sportovně založená matka a v tomto duchu vychovávám i své dítě. 2.) Potomek mi nebrání v kulturním vyžití a čilém společenském životě. 3.) Nežeru taková svinstva jako vy.

Vražedný sušenek
Dokonalé matky myslí na zdraví rodiny. Zbraní silného kalibru je dětská strava. Mezi maminkami má každá mrkev zákonitě předponu bio-, kuře musí být z domácího chovu. S obyčejným sušenkem ze supermarketu moc nepochodíte.

Své o tom ví i Michaela Takáčová, překladatelka a maminka 18měsíčního syna. „Chystala jsem se s Davidem na hřiště. V ten den jsem nestihla nakoupit a tak jsem hodila do tašky obyčejné sušenky, které obvykle používám k pečení.

Na pískovišti jsem udělala fatální chybu, sušenkám jsem nabídla i ostatní děti, které si hrály se synem. A začala se panika. Od nejbližší maminky jsem dostala okamžitě přednášku o tom, že bílá pšeničná mouka je odpad mezi moukami.

Další z nich si zeptala obal a začala z něj hystericky číst složení oplatky: Stu-že-ný tuk???! Panebože, vždyť ten obsahuje škodlivé transkyseliny,“ vzpomíná Michaela a dodává: „Od té doby mám v okolí nálepku krkavčí matky, ale je mi to jedno. Sama nejlépe vím, jaký jsem rodič.“

Vše pro tebe
Dokonalé matky jsou obětavé. Až tak, že se pro dobro svého potomka vzdají vlastních zálib a snů. „Mnohé z nich chtějí být prostě nejlepšími a nabudou přesvědčení, že jsou pro své dítě nenahraditelné. Takový přístup se však za několik let obvykle obrátí proti nim. Výsledkem je vzdor dítěte a jeho odklon od neustálé péče a všudypřítomné kontroly matky,“ upozorňuje psycholožka.

Osobní prostor potřebují nejen děti, ale také rodiče. Pro maminku na plný úvazek nebývá jednoduché vyhradit si alespoň pár hodin v týdnu jen pro sebe. „Přiznám se, že v jisté době jsem téměř přestala chodit do mateřských center, protože jsem komentáře a sebechvály ostatních rodičů nezvládala.

Matky totiž obvykle nezůstanou jen při neutrálních zprávách, ale rády začnou přehánět, zveličovat a přikrášlovat. A odtud je už jen velmi blízko k rozpoutání rodičovských soubojů,“ říká psycholožka.

„Naštěstí, na mateřské dovolené jsem byla najednou s kamarádkami, se kterými jsme si navzájem rozuměli. Dohodli jsme se, že když se setkáme samy bez dětí, budeme se striktně vyhýbat rodičovským tématům. Jen tak jsme si odpočinuli a v konečném důsledku načerpali další energii, kterou jsme mohli věnovat rodině.“

Máte pocit, že jste se nechali zatáhnout do souboje matek? Zkuste ve svém rodičovství trochu polevit. Má to mnoho výhod. Odpočinete si, zlepšíte mezilidské vztahy, podpoříte dítě v samostatnosti a nestane se z vás nudná matrona, která umí mluvit jen o vlastních ratolestech.

A možná si také zachráníte duševní zdraví. Své by vám věděla říci česká maminka Beáta Matyášová, kterou hospitalizovali na psychiatrii v pražských Bohnicích. Důvod? Z touhy po dokonalosti se psychicky zhroutila.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek