0.9 C
Brno
Čtvrtek, 18 dubna, 2024
DomůBydleníSedm kroků k renovaci dveří

Sedm kroků k renovaci dveří

Date:

Nenechte si ujít

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a...

Domácí karaoke na večírku, ano, nebo ne?

Karaoke může být skvělá zábava. Pečlivě ale musíte jeho...

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Liška

Polární lišky jsou přizpůsobené životu v extrémně náročných podmínkách,...
- Komerční sdělení -časopis

Pokud chcete starým opotřebovaným dveřím opětovně navrátit jejich původní vzhled, nebo se vám zunoval pohled na staré dveřní křídlo, které léty ztratilo šmrnc, měli byste se posmělit do jejich renovace. S trochou šikovnosti a minimální investicí dokážete zázraky.

  1. Odstraňte hrubé chyby
    Dveře, které stárnutím přestaly přiléhat k zárubni, si žádají pozornost. Použijte plastelínu nebo jinou plastickou hmotu k tomu, abyste odhalili mezi dveřním křídlem a zárubní ta místa, která vytvářejí nejtěsnější kontakt. Hoblíkem, horní frézkou nebo bruskou upravte jejich profil tak, aby při zavírání sedly do falce zárubně hlouběji. I když touto úpravou nedosáhnete ideálního stavu, vytvoříte tak rovnoměrnější spáru pro osazení těsnění v konečné fázi renovace.

Pokud dveře při otevírání vrzají nebo skřípou, pokuste se odhalit příčinu. Na vině mohou být suché závěsy bez maziva, jejich uvolnění nebo zadrhání křídla o podlahu, práh či těsné přitlačení k zárubni. Promažte závěsy vazelínou, uvolněné panty provrtejte, abyste je mohli zajistit novými šrouby, zadrhající dřevěné části přebruste.

Unavené závěsy, na kterých dveře usedají až příliš hluboko, lze upravit podložkami, které nasunete na trn zárubňové části závěsu. To pomůže dveře přizvednout. Některé závěsy jsou čelně našroubovány do rámu dveří a jejich otáčením lze upravit jejich sklon, nejsou-li v rovině s podlahou.

  1. Zbavte se starých nátěrů
    Odlištujte skleněné výplně, vyjměte je z rámu, odmontujte kliky, kování, štítky a zámek, aby vám při renovaci nepřekážely. Nátěry, které se lety nahromadily a začaly praskat, je třeba důsledně odstranit.

Pokud je nátěr v jedné či dvou tenkých vrstvách, při odstraňování se můžete spolehnout na vibrační brusku. Sáhněte po brusném plátně zrnitosti 60, určeném pro odstraňování nátěrů, který výrobci obvykle značí bílým pigmentem. Dlouhými tahy s přiléhající celou plochou brusné plochy odstraňujte nátěr až na úroveň podkladu. Aby šla práce lépe, pravidelně ometejte prach, aby byla účinnost broušení vyšší. Dobrou pomůckou je vysavač připojený k brusce a trojúhelníková deltabruska, se kterou se dostanete do rohů ozdobných reliéfů.

Pokud je nátěrů více, seberte do rukou ostrohrannou špachtli a uvolněte staré nátěrové hmoty horkovzdušnou pistolí nebo chemickým odstraňovačem nátěrů. Bude chvíli trvat, než najdete správný úhel špachtlování a nastavíte teplotu tak, aby se podklad nepálil. Po prvních hotových dveřích to však už půjde rychleji.

  1. Vyhlaďte jejich povrch
    Akrylový nebo epoxidový tmel na dřevo je ideálním pomocníkem pro vyplnění prasklin, rýh a opotřebení, které prozrazují, že dveře mají už cosi za sebou. Přečtěte si návody výrobců a plastovou stěrkou naneste tmel na místa, která vyžadují opravu. Malé defekty opravíte na jedenkrát, ty větší žádají po vytvrzení opětovné vyplnění.

Používejte výhradně tmely určené pro dřevo, které při vysušení nezmenšují svůj objem a jsou dostatečně pružné na to, aby snesly rozpínání a smršťování dřeva při změnách teploty a vlhkosti. Při zahlazování myslete na to, že vrstva tmelu musí o málo přečuhovat nad povrch okolní plochy, aby jej bylo možné zabrousit do roviny.

Brusným papírem s jemnější zrnitostí přebruste povrch dveří a tmel tak, abyste dosáhli co nejhladší plochy. Začněte brusným papírem se zrnitostí 80, pokračujte 120 a skončete u 160. Opatrní buďte u dveří potažených dýhou či sololitem, abyste je nepřebrousili příliš hluboko. Mezi každými broušeními odmetejte prach a rukou prověřte stav povrchu.

  1. Doplňky mohou dodat dveřím šmrnc
    Nejen nová klika, štítek či kování mohou dodat fádním dveřím jiskru, která jim dosud chyběla. Pomocí dřevěných profilových lišt můžete na plochém dřevěném či sololitovém povrchu vytvořit ozdoby typické pro masiv. Vytvořte z lišt čtverce a obdélníky, které vytvoří iluzi vkládaných výplní a upevněte je disperzním lepidlem a pojistěte hřebíčky.

Pokud si nejste jisti tím, že dokážete lišty řezat pod přesným 45stupňovým úhlem, poproste o pomoc místní sklenářství či rámovnu obrazů, kteří vám pomohou nejen s nařezáním, ale také s nabídkou profilů. Buďte kreativní a pomozte si inspiracemi z internetu.

  1. Nátěrové hmoty mají svá tajemství
    Na zárubeň použijte matnou syntetickou barvu, která pod povrchem schová promáčknutí a nerovnosti podkladu. Chcete-li mít jistotu, že vám barva nebude stékat, sáhněte po takové, co má tixotropní složení. Černá svědčí každému interiéru, pokud ovšem chcete zárubeň dokonale sladit s okolím, nechte si namíchat odstín na přání.

Vodou ředitelné nátěry neobtěžují při renovaci v bytě zápachem, mají však dvě nevýhody, o kterých byste měli vědět. Při kontaktu se dřevem napřímí vlákna a povrch je po prvním nátěru drsný. Abyste se nemuseli na tuto chybu dívat dalších deset let, po vyschnutí prvního nátěru povrch přebruste papírem o hustotě zrna 320. Po aplikaci druhé vrstvy bude vše v naprostém pořádku. Buďte obezřetní při tazích štětcem, protože vodou ředitelné barvy a laky nezalévají plochu tak dobře jako syntetika. Proto při práci vyžadují použití kvalitnějšího štětce.

Syntetické nátěry schnou rychleji, jsou trvanlivější a pokud vám chybí zkušenosti s natíráním, obvykle s nimi dosáhnete napoprvé lepších výsledků.

Při natírání můžete využít nejrůznějších technik. Od patinování až po dva nátěry odlišnou barvou oddělené průhledným lakem, které lze přebrousit pro venkovský vzhled.

  1. Uvažujte nad tapetou
    Samolepicí fólie pro renovaci dveří jsou jednou z alternativ, pro kterou se můžete rozhodnout. Předpokladem pro lepení je důkladně hladký podklad zbavený prachu, pomocník a dostatek šikovnosti při velkoplošném lepení. Nejprve je třeba nalepit fólii na užší, vnější straně dveří tak, aby bylo možné okraje přehnout přes falc s jeho úplným překrytím. Vždy začtěte lepením na pantové straně a postupně táhněte celou plochou tapetu až k zámku tak, aby při lepení nevznikaly bubliny.

Pokud jste s první stranou dveří spokojeni, pusťte se do druhé tak, abyste na okrajích překryli již otapetované hrany dveřního křídla. Jelikož fólie určená pro tapetování dveří se postupem času bude smršťovat, dokonale obepne dveřní křídlo. Sáhnout však můžete i po papírových a vliesových tapetách určených pro stěny, se kterými může být práce o něco jednodušší.

  1. Nezapomeňte na těsnění
    Po osazení zámků, kování, klik a zavěšení dveřního křídla zpět do zárubně opět překontrolujte přiléhání k zárubni a zjištěné nedostatky odstraňte vlepením těsnění na styčné plochy. Samolepicí pružné profily lepte na zárubeň nebo dveřní křídlo až poté, co nátěrová hmota dokonale vyzraje.

Redakce radí: Pečujte o svůj dům.


Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek