6 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
DomůRodinaPři zápisu mají přednost pětiletí

Při zápisu mají přednost pětiletí

Date:

Nenechte si ujít

Liška

Polární lišky jsou přizpůsobené životu v extrémně náročných podmínkách,...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...

Co je zdravotní matrace

Zdravotní matrace jsou speciální druhy matrací navržené s ohledem...

Co dělat, když vás kolegové v práci pomlouvají

Každý kolektiv je do jisté míry semeništěm pomluv a spiknutí – taková je...
- Komerční sdělení -časopis

Až do konce března mohou rodiče zapisovat děti do mateřských škol. Mnohá, zejména větší města, rozšiřují kapacitu zařízení, aby mohla umístit co nejvíce dětí.

Až do konce března mohou rodiče zapisovat děti do mateřských škol.

Od poloviny února do konce tohoto měsíce trvají zápisy dětí do mateřských škol. Konkrétní termíny si školky určují samy.

Mnohá, zejména větší města, rozšiřují kapacitu zařízení, aby mohla umístit co nejvíce dětí. Další žádají o přijetí většího počtu dětí do tříd.

Podle novely školního zákona už o tuto výjimku nemusí žádat Státní školní inspekci, ale rozhodne o ní zřizovatel po souhlasu rady školy.

Počet dětí ve třídě může být vyšší nejvýše o tři děti na jednu třídu, podmínkou je však splnění hygienických předpisů.

Kolik žádostí reálné mateřské školy obdrželi, ukáže až konečné rozmístění dětí. Mnoho rodičů podává duplicitní žádosti, což zkresluje zájem.

Ředitelé se proto informují o volných místech a zjistí, zda dítě není zapsáno ve více školkách. Takový stav potvrzují v Trenčíně, Žilině, Prešově, v bratislavské Petržalce i jinde.

O přijetí či nepřijetí dítěte rozhodne ředitel mateřské školy do třiceti dnů.

Kdy začít?
Vhodný věk pro vstup do mateřské školy je individuální. Obvykle se doporučuje od tří let. „Děti mladší tříleté mohou být náchylnější k různým onemocněním.

Děti starší čtyř let se mohou hůře adaptovat na kolektiv a bývají i častěji plačtivé,“ řekla psycholožka Iveta Smahová.

Radí, aby rodiče výběr mateřské školy absolvovali vždy s dětmi, aby poznali jejich reakce na nové prostředí. Například takto velmi rychle zjistí, jestli v září nebudou muset řešit dětský pláč.

Rodiče zaškolit nemusí, školka přijmout musí
Školky jsou ze zákona povinny umístit v první řadě pětileté děti, které mají rok před plněním povinné školní docházky. Pro rodiče zaškolení pětiletých dětí však není povinné.

\“Rodič se může sám rozhodnout, zda dá dítě do mateřské školy, nebo ne,\“ řekla Viera Hajdúková z ministerstva školství.

Dodala, že i když absolvování mateřské školy pro předškoláky není povinné, je v zájmu dobré připravenosti dítěte na základní školu a doporučuje se, aby dítě navštěvovalo mateřskou školu nejméně rok před začátkem plnění povinné školní docházky.

Jak změnit školku
Někteří rodiče by rádi mateřskou školu změnili, neboť jim nevyhovuje vzdálenost, nejsou spokojeni s obsahem vzdělávání a podobně. Mají na to sice nárok, ale není to tak jednoduché.

Rodič totiž nemůže požádat ředitele mateřské školy o změnu školky. Musí však předem oznámit ukončení docházky v dané školce. Ředitel bude jeho žádost akceptovat a uzavře docházku v osobním spisu dítěte.

„Do jiné mateřské školy však dítě nebude přijato automaticky jen na základě toho, že chodilo například do sousední mateřské školy,“ upozorňuje Viera Hajdúková.

Při výměně je třeba podat novou žádost a přijetí je podmíněno kapacitními možnostmi nové mateřské školy.

\“Může se tedy stát, že rodič dítě z jedné mateřské školy odhlásí a do druhé mu ho nevezmou pro nedostatek volných míst,\“ vystříhá Hajdúková.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek