Pouze správně položený koberec přežije bez výraznějšího opotřebování desetiletí. Aby výsledek stál za to, nejdůležitější jsou detaily.
- Nejprve vymalujte
Prázdná místnost připravená ke kladení koberce přímo vyzývá k tomu, abyste vynovili i její výmalbu. Nebudete muset dávat pozor na kapající barvu a spolu s novým kobercem zazáří místnost v nepřehlédnutelné novotě. Bez velkého úklidu uděláte dvě věci současně. - Připravte si podlahu
Koberec na rozdíl od pevných krytin nedokáže zamaskovat povrchové nerovnosti podkladu. Prohlubně skryté pod kobercem jsou viditelné a vystupující nerovnosti způsobují nadměrné lokální opotřebení. Proto dbejte na to, aby byl podklad dokonale rovný.
Pokládáte-li koberec přímo na betonovou podlahu nebo keramické dlaždice se spárami, použijte stěrkovací hmotu na jejich precizní vyrovnání. Podle rozsahu oprav může trvat několik dní, než povrch vyzraje a vyschne natolik, aby vlhkost koberec nezvlnila.
Pokud jsou podkladem parkety, podlahové dílce, PVC krytina či celoplošně lepený koberec, odstraňovat je nemusíte. Odlepte a odmontujte však všechny obvodové lišty, abyste získali neomezený přístup ke střetu stěn s podlahou. Nezapomeňte odmontovat ani dveřní práh nebo si připravit přechodovou lištu, která zajistí překrytí spáry mezi podlahovými krytinami v sousedních místnostech.
- Rozložte jej, aby se vydýchal
Koberce reagují na prudké výkyvy teploty a vlhkosti rozměrovými změnami. To při několika metrech délky může při přesné pokládce nadělat vrásky na čele. Nechte koberec několik hodin vydechnout rozrolovaný na podlaze, aby se aklimatizoval. To zabrání pozdějšímu vlnění po uložení. Zkontrolujte bezvadnost celého povrchu koberce dříve, než jej začnete řezat. Jen tak uspějete při reklamaci. - Nejprve nahrubo
Správně otočený a umístěný koberec obřízněte tak, aby na obvodu u stěn zůstal 5 až 10 centimetrový přesah. Zda použijete nůžky, ostrý nůž s krátkou čepelí nebo multifunkční nástroj pro řezání koberců, je pouze na vás.
Hrubý ořez pomůže koberci lépe se vystřít a zjednoduší vám práci při jeho pozdějším formátování podle stěn místnosti. Jen málokdy jsou stěny místnosti dokonale rovné.
- Upevněte jej k podkladu
Přestože lepení koberců chybí v domácnostech tradice, právě dokonalé upevnění k podkladu zajistí dlouholetou životnost bez přílišného opotřebování. Použít lze oboustranné pásky pro lepení koberců nebo disperzní lepidla v závislosti na tom, z čeho je zhotovena rubová strana koberce.
Při celoplošném lepení odrolujte polovinu koberce a zubovou stěrkou vytvořte na podlaze souvislou lepovou vrstvu. Vynechejte 10centimetrový okraj kolem stěn místnosti. Odrolujte do plochy koberec a válečkem jej vytáhněte tak, aby sedl do roviny a přilnul k podkladu. Stejně postupujte s jeho druhou polovinou. Tento způsob lepení je vhodný hlavně pro koberce z přírodních materiálů, což znemožní jejich vlnění.
Oboustranná lepící páska na koberce je praktická při bodovém lepení. Podobně jako při celoplošné fixaci vytvořte obvodovou linii v 10centimetrové vzdálenosti od stěn a bodové ostrůvky o rozměru 20 x 20 centimetrů v metrové vzdálenosti od sebe. Po přiložení koberce k podlaze pokračujte rovněž na jeho první polovině. Bodové lepení je vhodné pro koberce z umělých vláken.
- Rozevřete rohy
Aby bylo možné koberec přiřezat až ke stěnám, je třeba rozevřít vnitřní a vnější rohy šikmým řezem a vytvořit prostupy pro infrastruktury, jako jsou nejčastější rozvody topení. Nůžkami pomalu zastřihávejte koberec tak, aby vám zůstala rezerva pro přesnější zastřižení. - Ořežte přebytečné části
Začněte s vnitřním rohem pod oknem a pro pohodlí a přesnost pokračujte směrem vpravo. Ocelovým pravítkem vtlačte koberec levou rukou na rozhraní podlahy a stěny. Ostrým ulamovacím nožem veďte podélný řez podél stěny a sledujte, jak vám koberec dosedá k okrajům. Postupně procházejte celou místností.
Není nezbytné, abyste prvním řezem dosáhli dokonalosti. Pokud jsou stěny až příliš vlnité nebo koberec je příliš hrubý na to, abyste odhadli, kde je styk stěny s podlahou, odřízněte nadbytečný pás koberce o něco užší a druhým řezem jej zarovnejte k dokonalosti.
- Pozor na výklenky a zárubně
Oříznout s přesností koberec sahající do výklenku či zárubně není jednoduché, takže by vás nemělo překvapit, že u těchto detailů strávíte více času, než jste plánovali. Nůžkami připravte hrubý tvar koberce a postupně jej ořezávejte tak, aby dosedl až ke stěnám. Preciznost se vám odmění dokonalostí při kontrole vaší práce. - Lišty dodají šmrnc
Obvodové lišty, které přenesou dekor koberce na spodních 5 až 10 centimetrů stěn, jsou nejen módní, ale také praktické. Chrání výmalbu před opotřebováním při vysávání a údržbě. Pokud použijete plastové PVC profily, vyhnete se zakázkovému obšívání kobercových pásů, které byste lepili přímo na zeď. Kobercový PVC profil nalepte polyuretanovým kartušovým lepidlem na obvodové stěny podle předkreslené linie a vyčkejte, až lepidlo vytvrdne. Stáhněte z profilů ochrannou pásku a na lepivý pás přilepte předem nastříhané pásy koberce. Na místě styku s kobercem dokáží zakrýt drobné nedostatky ve velikosti tloušťky koberce. - Ukončete koberec pod dveřmi. Poslední prací je obstříhání uvolněných nití v okrajích koberce a upevnění prahu nebo přechodové lišty pod dveřním křídlem. Vysavačem sesbírejte z koberce vlákna z odstřižků a můžete se pustit do zařizování místnosti.